Conference realignment approved for 2017-2021

By Nathan Ham - [email protected]

File photo | Jefferson Post - The Ashe County Huskies will remain in 2A and in the MVAC for the upcoming conference realignment.

WEST JEFFERSON — The North Carolina High School Athletic Association officially approved the conference realignment plan submitted by the Realignment Committee in its annual board meeting in Chapel Hill on Wednesday and Thursday.

The committee worked together for seven months to complete the realignment that takes place every five years.

For Ashe County and the rest of the Mountain Valley Athletic Conference, nothing will change for any of the eight teams involved. Ashe, North Wilkes, West Wilkes and Wilkes Central will be 2A while Alleghany, East Wilkes, Elkin and Starmount remain in the 1A classification. All will remain in the same conference.

Other teams in the area, however, will have a new conference and some even have a new classification.

Hibriten will now be a 2A team and will be in an eight-team conference featuring Bunker Hill, Draughn, East Burke, Patton, West Iredell and Fred T. Foard, who also dropped to 2A.

Both Watauga and West Caldwell are now going to be classified as 3A teams. Watauga drops down from 4A while West Caldwell moves up from 2A. Both teams will be in the same conference, a 3A/4A split with six 3A teams and two 4A teams. Watauga and West Caldwell will be joined by St. Stephens, Hickory, Freedom, Alexander Central, McDowell County and South Caldwell. Alexander Central also dropped from 4A to 3A.

Avery County will remain 1A and also be in the same 1A/2A split conference with some familiar faces. Madison (2A), Mountain Heritage (2A), Charles D. Owen (2A), Mitchell (1A) and Polk County (1A) make up the six-team conference.

Former MVAc teams Forbush, North Surry and Surry Central will remain in the same conference as they have been for the previous realignment. They will be competing against West Stokes, Walkertown, Carver and Atkins as an all-2A conference.

Full conference list

1A Conference A: Andrews, Blue Ridge, Cherokee, Hayesville, Highlands, Hiwassee Dam, Murphy, Nantahala, Robbinsville, Rosman, Swain County and Tri-County Early College.

1A Conference B: Bishop McGuinness, East Surry, Mount Airy, North Stokes, South Stokes and Winston-Salem Prep.

1A Conference C: Bessemer City, Cherryville, Highland Tech, Lincoln Charter, Piedmont Community Charter, Thomas Jefferson Academy.

1A Conference D: Bradford Prep, Carolina International School, Community School of Davidson, Mountain Island Charter, Pine Lake Prep, Queen’s Grant and Union Academy.

1A Conference E: Bear Grass Charter, Cape Hatteras, Columbia, Creswell, Mattamuskeet and Ocracoke.

1A Conference F: Camden County, Gates County, Holmes, Manteo, Perquimans and Plymouth.

1A Conference G: Jones Senior, Northside, Pamlico County, Riverside-Martin, South Creek, Southside and Tarboro.

1A Conference H: KIPP Pride, North Edgecombe, Northhampton County, Northwest Halifax, Rocky Mountain Prep, Southeast Halifax and Weldon.

1A Conference I: Hobbton, Lakewood, Neuse Charter, North Duplin, Princeton, Rosewood and Union.

1A Conference J: Albemarle, Gray Stone Day, North Moore, North Rowan, North Stanly, South Davidson, South Stanly, Uwharrie Charter and West Montgomery.

1A Conference K: Chatham Central, Chatham Charter, Kestrel Heights, Raleigh Charter, Research Triangle, River Mill Academy and Woods Charter.

1A Conference L: East Wake Academy, Falls Lake Academy, Franklin Academy, Oxford Prep, Roxboro Community and Voyager Academy.

1A/2A Conference A: Avery County (1A), Mitchell (1A), Polk County (1A), Madison (2A), Mountain Heritage (2A) and Charles D. Owen (2A).

1A/2A Conference B: Alleghany (1A), East Wilkes (1A), Elkin (1A), Starmount (1A), Ashe County (2A), North Wilkes (2A), West Wilkes (2A) and Wilkes Central (2A).

1A/2A Conference C: East Columbus (1A), South Robeson (1A), West Columbus (1A), East Bladen (2A), Fairmont (2A), Red Springs (2A), South Columbus (2A), St. Pauls (2A), West Bladen (2A), Whiteville (2A).

1A/2A Conference D: East Carteret (1A), Lejeune (1A), Pender (1A), Croatan (2A), Dixon (2A), Heide Trask (2A), Richlands (2A) and Southwest Onslow (2A).

1A/2A Conference E: Granville Central (1A), Louisburg (1A), Bunn (2A), J.F. Webb (2A), Northern Vance (2A), Roanoke Rapids (2A), South Granville (2A), Southern Vance (2A) and Warren County (2A).

2A Conference A: Brevard, East Henderson, Franklin, Hendersonville, Pisgah and Smoky Mountain.

2A Conference B: Atkins, Carver, Forbush, North Surry, Surry Central, Walkertown and West Stokes.

2A Conference C: Chase, East Gaston, East Rutherford, RS Central, Shelby and South Point.

2A Conference D: Bunker Hill, Draughn, East Burke, Fred T. Foard, Hibriten, Patton and West Iredell.

2A Conference E: Bandys, East Lincoln, Lake Norman Charter, Lincolnton, Maiden, Newton-Conover, North Lincoln and West Lincoln.

2A Conference F: Bertie, Currituck County, First Flight, Hertford County, Northeastern and Pasquotank County.

2A Conference G: Beddingfield, Farmville Central, Nash Central, North Johnston, North Pitt and Southwest Edgecombe.

2A Conference H: Ayden-Grifton, Greene Central, Kinston, North Lenoir, South Lenoir, Washington and West Craven.

2A Conference I: Clinton, East Duplin, Goldsboro, James Kenan, Midway, Spring Creek and Wallace-Rose Hill.

2A Conference J: Anson County, Central Academy, East Montgomery, Forest Hills, Mount Pleasant and West Stanly.

2A Conference K: Central Davidson, East Davidson, Ledford, Lexington, North Davidson, Oak Grove, Salisbury, South Rowan, Thomasville and West Davidson.

2A Conference L: Eastern Randolph, Jordan-Matthews, Providence Grove, Randleman, T.W. Andrews, Trinity and Wheatmore.

2A Conference M: Bartlett Yancey, Carrboro, Cummings, Durham School of the Arts, Graham, N.C. School of Science & Match and Reidsville.

3A Conference A: A.C. Reynolds, Asheville, Enka, Erwin, North Buncombe, North Henderson, T.C. Roberson, Tuscola and West Henderson.

3A Conference B: East Rowan, Jesse Carson, North Iredell, South Iredell, Statesville and West Rowan.

3A Conference C: A.L. Brown, Central Cabarrus, Concord, Cox Mill, Jay M. Robinson and Northwest Cabarrus.

3A Conference D: Ashbrook, Burns, Crest, Forestview, Hunter Huss, Kings Mountain, North Gaston and Stuart Cramer.

3A Conference E: Charlotte Catholic, Cuthbertson, Marvin Ridge, Monroe, Parkwood, Piedmont, Sun Valley and Weddington.

3A Conference F: Ben L. Smith, Dudley, Mount Tabor, North Forsyth, Parkland, Southwest Guilford and Western Guilford.

3A Conference G: Asheboro, Eastern Guilford, Southeast Guilford, Southern Alamance, Southern Guilford, Southwestern Randolph and Williams.

3A Conference H: Eastern Alamance, McMichael, Morehead, Northeast Guilford, Northern Guilford, Person, Rockingham County and Western Alamance.

3A Conference I: Cedar Ridge, Chapel Hill, East Chapel Hill, Hillside, Northern Durham, Northwood, Orange and Southern Durham.

3A Conference J: Harnett Central, Lee County, Southern Lee, Triton, Union Pines and Western Harnett.

3A Conference K: Havelock, Jacksonville, Northside-Jacksonville, Swansboro, West Carteret and White Oak.

3A Conference L: Fike, Franklinton, Hunt, Northern Nash, Rocky Mount and Southern Nash.

3A Conference M: Clayton, Cleveland, East Wake, Smithfield-Selma, South Johnston and West Johnston.

3A/4A Conference A: Alexander Central (3A), Freedom (3A), Hickory (3A), St. Stephens (3A), Watauga (3A), West Caldwell (3A), McDowell County (4A) and South Caldwell (4A).

3A/4A Conference B: Cape Fear (3A), Douglas Byrd (3A), E.E. Smith (3A), Gray’s Creek (3A), Terry Sanford (3A), Westover (3A), Overhills (4A), Pine Forest (4A) and South View (4A).

3A/4A Conference C: New Hanover (3A), North Brunswick (3A), South Brunswick (3A), Topsail (3A), West Brunswick (3A), Ashley (4A), Hoggard (4A) and Laney (4A).

3A/4A Conference D: C.B. Aycock (3A), D.H. Conley (3A), Eastern Wayne (3A), J.H. Rose (3A), Southern Wayne (3A), New Bern (4A) and South Central (4A).

4A Conference A: Corinth Holders, Heritage, Knightdale, Rolesville, Wake Forest and Wakefield.

4A Conference B: Broughton, Cardinal Gibbons, Enloe, Leesville Road, Millbrook, Sanderson and Southeast Raleigh.

4A Conference C: Apex, Apex Friendship, Fuquay-Varina, Garner, Holly Springs and Middle Creek.

4A Conference D: Athens Drive, Cary, Green Hope, Jordan, Panther Creek and Riverside.

4A Conference E: Hoke County, Jack Britt, Lumberton, Pinecrest, Purnell Swett, Richmond County, Scotland County and Seventy-First.

4A Conference F: Grimsley, High Point Central, Northwest Guilford, Page and Ragsdale.

4A Conference G: Davie County, East Forsyth, Glenn, R.J. Reynolds, Reagan and West Forsyth.

4A Conference H: Ardrey Kell, Berry Academy, Harding University, Olympic, Providence, South Mecklenburg and West Mecklenburg.

4A Conference I: Hopewell, Hough, Lake Norman, Mallard Creek, Mooresville, North Mecklenburg, Vance and West Charlotte.

4A Conference J: Butler, East Mecklenburg, Garinger, Hickory Ridge, Independence, Myers Park, Porter Ridge and Rocky River.

Nathan Ham can be reached at 336-489-3062 or followed on Twitter @NathanHam87

File photo | Jefferson Post – The Ashe County Huskies will remain in 2A and in the MVAC for the upcoming conference realignment. photo | Jefferson Post – The Ashe County Huskies will remain in 2A and in the MVAC for the upcoming conference realignment.

By Nathan Ham

[email protected]

comments powered by Disqus